Jak osvětlit venkovní prostor zahrady?

Pobyt na zahradě můžeme protáhnout do pozdních večerních hodin, pokud na zahradu vhodně umístíme venkovní osvětlení. Stejně tak v případě, kdy chceme osvětlit příjezdovou cestu, bazén nebo zahradní altán. Na trhu tak najdeme velké množství nejrůznějších svítidel-sloupková, zapuštěná do země, na stěnu nebo strop. Zkrátka tak, aby zahrada vypadala jako z pohádky i po setmění.Noční osvětlení

  1. Začínáme s plánováním

Každá větší práce začíná plánováním, to by mělo platit i při výběru zahradního osvětlení. Právě to se odvíjí od životního stylu a vlastních preferencích. Než se tedy vrhnete do bezhlavého nakupování, zodpovězte si několik otázek, které vám výběr značně ulehčí. Díky nim bude zahradní osvětlení vyhovovat vašim potřebám a osvětlíte přesně ta místa, která po setmění využíváte nejvíce.

  • Trávíte na zahradě hodně volného času i po setmění?
  • Jaké aktivity na zahradě nejčastěji provozujete?
  • Chtěli byste na zahradě trávit čas i po setmění? V jakých místech a činnostem?

Zahradní lampa

  1. Nižší intenzita osvětlení

Světlo s příliš silnou intenzitou je na osvětlení zahrady nevhodné. Osvětlení s vysokou intenzitou světlo nerozptýlí, ale upozorní na konkrétní prvek v exteriéru. K tomuto účelu jsou vhodné led halogeny, které cíleně osvětlují konkrétní místo. Zbytek zahrady tak díky tomu působí tmavým a nevýrazným dojmem.

  1. Výběr barvy a odstínu světla

Moderní exteriérové osvětlení můžeme rozdělit do dvou základních skupin, jedná se o studené a teplé světlo. Výběr je pouze na vás, je důležité rozmyslet si, co od osvětlení na zahradě čekáme a výsledný pocit, který má navozovat. Výběr správného exteriérového osvětlení je nesmírně důležité, neboť dokáže do jisté míry ovlivnit atmosféru uvnitř domu. Vždy proto zvolte vhodné osvětlení i jeho umístění, které by mohlo v noci oslňovat přílišnou září spící obyvatele domu nebo házet do obývacího pokoje nehezké stíny.