Co je podstatou Velikonoc?


Zanedlouho budou příslušníci (nejen) katolické církve slavit významný den, a to Popeleční středu. Popeleční středa je každoročně začátkem a prvním dnem čtyřicetidenního půstu před Velikonocemi. A aby to neměli věřící lidé příliš snadné, jedná se rovnou o nejpřísnější půst v celém liturgickém kalendáři, takzvaný půst újmy. V tento den se dospělý a zdravý člověk smí dosyta najíst pouze jednou a všichni věřící by se měli vzdát na celých dvacet čtyři hodin konzumace masa. Takto se tedy začíná doba postní. V následujícím období již půst nemá tak přísná pravidla, záleží spíše na jednotlivci, co konkrétně si odepře – zda to bude alkohol, maso, sladkosti, káva, nebo půjde třeba o půst od našich oblíbených činností, které nás ovšem nerozvíjí v tom nejlepším smyslu slova.

Najděte svou výzdobu.

Půst vyvrcholí druhým přísným dnem, Velkým pátkem, a nakonec je slavnostně započato nové radostné období na Velikonoční neděli. Tak probíhají křesťanské svátky Velikonoc ve své náboženské podstatě. Velikonoce se nás ovšem do určité míry dotýkají, i pokud sami věřící nejsme. Stejně jako třeba Vánoce nás oslovují svou atmosférou a příležitostmi k dodržování tradic. Pečeme mazance a beránka, zdobíme vajíčka, pleteme pomlázku, chlapci a muži chodí na šlahačku, zdobíme si domácnosti, sázíme obilí a mnoho dalšího. V některých rodinách se všechny tradice, recepty i výzdoba dědí.

Velikonoční tradice.

Děti se vše naučí od svých rodičů a později na oplátku předají tyto zkušenosti svým dětem. V současnosti je ovšem moderní a populární, zdobit si domy a byty jednoduchými a decentními ozdobami, které ještě nejlépe sladíme do jednoho barevného tónu. A s tím si i zkušenosti našich babiček mnohdy neví rady. Proto je možné si přímo hotovou výzdobu zakoupit. Velikonoční girlandy a závěsy Lepaso Vám pomohou ušetřit spoustu práce a starostí, jsou elegantní, jemně naladí Váš dům do velikonoční atmosféry a zároveň nenaruší celkovou harmonii prostředí.