Ubrousková metoda: Jak na ni?

Ubrousková technika, či dekupáž (decoupage)je ve zkratce polepování plochy ubrouskem, kterému se věnují především ženy v mnoha zemích světa. Název pochází z francouzského slova “decouper”, což znamená “vyřezávat”.
Tato technika byla objevena v 18. století a jejím základem byl vždy nějaký příběh. Dekorace byla vyráběna v několika krocích, spojených s vrstvením a mícháním různých materiálů, či technik.
ubrousek rudolf.jpg

Pomocí ubrousků lze ozdobit téměř každý předmět. Nejoblíbenější jsou například dřevěné výrobky – truhličky na šperky, krabičky, ale také třeba hrnečky, květináče, truhlíky, konvice, servírovací tácy, nábytek, či skleničky a talíře.

A co je k tomu třeba?
– vybrat si předmět na dekorování (ze dřeva, kovu, skla, papíru, porcelánu, textilu, …. je to na vás)
– ubrousky (nejlepší jsou alespoň ty, co mají tři vrstvy), ale i noviny, časopisy, fotky, tapety, …
– lepidlo (vhodné na vámi vybraný povrch)
– plochý štětec (pro nanášení lepidla) a další různé štětečky (pro nanášení barev)
– nůžky a izolepu (ta usnadní odstraňování nepotřebných vrstev ubrousku)
– bezbarvý lak (ředitelný vodou – jako vrchní vrstva)
– případně i akrylové barvy (pro hobby použití)
dekorační hvězda.jpg
Vybraný předmět můžete natřít akrylovou barvou (nemusíte, pokud vám podklad vyhovuje) a vystřihněte ubrousek tak, aby vám zůstal pouze motiv na něm. Oddělte spodní vrstvy ubrousku (zůstane vám nejvrchnější, barevná a velmi tenká vrstva). Plochu, kterou chcete ozdobit potřete lepidlem na příslušný materiál (dbejte na slabý nátěr) a přiložte obrázek. Jemně ho uhlaďte prsty (nebo použijte čistý štěteček, či speciální houbičku) a snažte se, aby pod ním nevznikly bublinky, či záhyby kolem. Motiv přetřete lepidlem i zvrchu, nechte zaschnout a na závěr můžete výtvor přetřít ještě bezbarvým lakem pro lesk a zafixování.

Nejprve si vyzkoušejte ubrouskování na něčem, co můžete zničit. Je dost možné, že se při prvních pokusek ubrousek přetrhá nebo jinak poničí a samozřejmě se na každém materiálu chová jinak, proto je dobré vyzkoušet si před začátkem nanášení také na různé povrchy.