Vize schodů v moderní architektuře

Základ je materiál

Rozdíl schodišť začíná ve výběru použitých materiálů. Mezi modely moderních schodišť jsou například betonová, dřevěná, železná nebo skleněná schodiště a také existují varianty s kombinací materiálů. Tvary jsou také různé, kromě klasických otevřených a točitých schodišť existují i jiné tvary.

Styl a design jsou velmi důležité a rozhodně by se tento aspekt neměl podceňovat. Stejně jako jakýkoliv jiný kus nábytku, musí být i design schodů velice pečlivě zvolen a musí se plně doplňovat se stylem prostředí, ve kterém má být moderní schodiště nainstalované. Proto je třeba studovat všechny prvky které tvoří schodiště.

Schody se stále častěji stávají více nábytkem a plní kromě spojování podlaží i estetickou funkci.

m.sch2

Beton

V moderní architektuře patří betonové schody nainstalované v interiéru k jedné z nejoblíbenějších variant. Betonové schody mohou mít nejrůznější tvary, mohou být v klasickém pojetí i točité. Hlavním rysem, který charakterizuje tento materiál, je navozování pocitu bezpečí. Betonové schody lze jednoduše sestavit i z prefabrikovaných dílů. Taková konstrukce je rychle udělaná a schody z takových dílů mají mnohem menší tloušťku. Současně však vydrží velké zatížení a jsou všeobecně velmi odolné. Nejnovější vývoj ve výrobě betonu otevřel mnoho nových možností a schody získaly moderní a atraktivní vzhled. Tento typ instalace je velmi funkční a také ideální pro prostředí s moderním a inovativním stylem. Kromě toho lze k takovému schodišti velice dobře kombinovat i různá originální zábradlí.

Je těžké jednoznačně určit nejlepší nebo nejfunkčnější typ schodiště. Obecně lze uvést, že točité schodiště může z konstrukčního hlediska fungovat v jakémkoliv prostředí, ve kterém jsou nainstalováno. Stačí si vhodně zvolit materiál.

m. sch

Sklo

Jedním z nejzajímavějších materiálů je sklo. Pro nevšední interiéry dobře poslouží skleněné schodiště. Originální sklo je skvělé moderní schodiště Fa-havlicek, které osvětlují prostor, když na ně dopadnou sluneční paprsky. Kromě klasického skla lze použít i neprůhledné sklo. Takové schodiště dává interiéru rafinovaný a uvolňující vzhled. I přesto, že je pro schodiště vyráběno sklo s výbornými vlastnostmi, lze v případě pochybností použít i plexisklo.