Zajímavosti a postřehy, jak uspořit náklady na provoz klimatizace

· Pokud je zařízení v provozu, neměli byste příliš větrat. Častým otevíráním oken se prudce mění teplota vzduchu a na to citlivě reaguje termostat. Za vhodných povětrnostních podmínek se pokuste větrat v noci, kdy je venkovní teplota mnohem nižší, než ve dne.
panelová budova.jpg
· V teplých letních dnech by měly být zataženy žaluzie. Optimální stínící technikou jsou žaluzie venkovní, případně venkovní rolety. Ovšem i vnitřní stínění dokáže alespoň částečně zaclonit. U venkovního stínění volte barvu buď reflexní, nebo ve světlých tónech, které sluneční paprsky nepohlcují, ale přiměřeně odráží. Volba vhodného zastínění dokáže uspořit náklady na provoz chladicích systémů až o 30 procent.
· Provoz klimatizace https://elmontech.cz/ceniky/ výrazně ovlivňuje také střešní krytina a tepelná izolace podkrovních místností, nebo půdních prostor. Lidé, kteří si nechají pokládat na střechu domu tmavou krytinu, se nemohou divit, že v létě pracuje jako tepelný akumulátor. Ostatně, na stejném principu fungují sluneční kolektory. Optimální je zůstat u červenohnědé klasiky pálených tašek, nebo u barvy plechové krytiny stříbřitě šedé. Tepelná izolace půdních prostor má svůj význam – v létě chrání před horkem, v zimě před únikem tepla.
systém klimatizace.jpg
· Jestliže je předpověď počasí poměrně nepříznivá a blíží se déletrvající vlna tropických veder, naplánujte si optimální rozvržení tepelné zátěže v bytě z domácích spotřebičů. Např. praní prádla a žehlení raději odložte, nebo naopak tyto práce proveďte v předstihu, dokud je chladnější počasí. V letních vedrech nevyvářejte tak, jako v zimě – těžká zahřívající jídla. V teplém období se doporučuje konzumace více ochlazujících potravin, např. ovocné a zeleninové saláty, tvarohové pomazánky, jogurt, vejce naměkko, rybí maso, a další lehce stravitelné pokrmy.
· Chlazení by nemělo padat do extrému, ideální je udržet se na rozmezí teplot 24 – 26 stupňů. Ani lékaři nedoporučují větší rozsah teplot mezi venkovním vzduchem a prostředím uvnitř bytu, než je 8 stupňů.
· Tam, kde nesvítí Slunce, lze ubrat výkon klimatizace až o 10 procent.