Krásné výročí

Tento komik totiž tento týden oslaví krásných osmdesát pět let. Kdysi bavil dnes již generaci důchodců, ale o jeho filmy mají zájem i někteří mladí.
Velká většina jeho hlavních rolí jsouryze komediální, role vážné nebyly jeho parketou.
Poprvé se objevil na plátně kin již v roce 1958 pod taktovkou režiséra Jacquese Beckera ve filmu „Milenci z Montparnassu“. Bylo to drama a po boku našeho dnešního oslavence hrály filmová esa jako Gérard Philipe, Lilli Palmer, nebo Lino Ventura. No dobrá, spíše se po jejich boku objevil on.
VHS kazeta
Pak hrál ještě v dalších filmech, ale přicházírok 1970 a ten se stane klíčovým pro jeho celý další život. A pro vás jako čtenáře přijde v dalším odstavci odhalení, o koho se jedná.
Tak tedy ve zmíněném roce se rozhodne natočit film, který si sám bude režírovat. Tento pokus mu vychází a snímek s názvem „Le Distrait“ naprosto neuvěřitelně vyprodává kina. U nás není výjimkou. Fronty na vstupenky ti staří pamatují dodnes. Český distribuční název byl „Roztržitý“ a pan herec v něm naprosto exceloval. A tím si sám určil, jaký typ rolí bude pro něj jako stvořený.
Pak už to jede jako na běžícím pásu. Velký blondýn s černou botou, jak se mu začalo po stejnojmenném snímku říkat, točil filmy komediální a celý svět se u nich bavil.
Kino projektor
Když pak poznal režiséra Francise Vebera, začali pracovat spolu. Po boku Gerarda Depardieua, natočili komedie „Kopyto“, „Otec a otec“ a „Uprchlíci“. Ve filmech hráli oba protagonisté typově odlišné povahy a někteří kritici tyto snímky považují za vrchol Pierrovy tvorby. Neboť jde o herce Pierra Richarda. Dnes již jeho sláva vyhasla. Hraje role vážnější a my již jen nostalgicky vzpomínáme na některé jeho pecky v kinech.
Popřejme Mistrovi s velkým M, který dokázal rozesmávat celé generace diváků hodně dlouhý a šťastný další život. Ať mu vydrží elán a zdraví ještě hodně a hodně dlouho.