Jak předcházet předčasnému úmrtí na infarkt a mozkovou mrtvici

Statistické údaje jsou neúprosné. V Evropě umírá předčasně, naprosto zbytečně, více než polovina obyvatel. Nebudeme-li uvažovat úrazy, které jsou příčinou úmrtí pouze v malém zlomku procent, jde o nadměrný výskyt rakoviny a cévních příhod – infarktů a mozkových mrtvic. Rakovina je samostatnou kapitolou, její příčiny nejsou tak jednoznačné, zato u cévních chorob je společným jmenovatelem ucpaná céva.
bolest hlavy

Poškození stěn tepen a žil

V lékařské terminologii se tento jev nazývá kornatění tepen, jde o ukládání volně kolujícího vápníku v krvi a vaziva kolagenu. Uvnitř našich cév tak vzniká jev podobný tomu, co způsobuje usazování vápenitých tvrdých bloků na topných spirálách praček a myček nádobí, jestliže používáte velmi tvrdou vodu.

Žíly a tepny v lidském těle se vlivem těchto usazenin zužují a ztrácí pružnost, stávají se tvrdšími. Nemohou pak snést zátěž, kterou vytváří přirozená pumpa – srdce a jestliže prasknou, dochází k náhlé příhodě, mnohdy s fatálními následky.
srdeční záchvat

Vápenité usazeniny vás mohou usmrtit

Vápník je základní živinou, bez níž se naše tělo neobejde. Vstřebává se však pouze za jistých okolností, a pokud se nevstřebává, v krvi koluje a usazuje se právě tam, kam nepatří – v cévách. Aby se dostal tam, kam má, potřebujeme dostatek vitamínu D (pozor však na předávkování), ale také dlouho opomíjený tzv. vitamín K2. Mimochodem, k jeho objevu došlo již v roce 1941 spolu s vitamínem K1, ale nepřikládala se mu velká důležitost. Vitamín K2 je aktivátorem tzv. osteocalcinu, jež navázané kalcium (vápník) využije k vytváření nových buněk a brání jeho usazování v cévách.
namalované srdce

Problém spočívá v současném nedostatku této důležité látky v běžné populaci, je to způsobeno krmením dobytka geneticky modifikovanou moučkou z kukuřice a soji a minimálním příjmem přirozené potravy z pastvin. Zvířata totiž dobře syntetizují tuto látku, ovšem člověk je závislý na jejím příjmu ze stravy. Mléčné výrobky, tuk a maso zkrátka obsahují vitamínu K2 jen zlomek ve srovnání s dobou před sto lety. Na trhu je dnes naštěstí řada doplňků , z nichž nejvhodnější je forma K2 MK7, v tomto případě se skutečně vyplatí do svého zdraví investovat, na rozdíl od mnoha vitamínových preparátů, které organismus naopak zbytečně zatěžují.